
The best face moisturizers are not all rich creams, and the lowest bottle price is not always the best value. This early 2027 comparison brings together 15 gels, lotions, fluids, and creams for shoppers weighing texture, fragrance, ingredients, packaging, and cost. DayZora checked US brand information and selected retailer prices on September 27, 2026. Our selections are based on documented formulations and practical buying criteria, not personal wear tests or a manufactured numerical score. You will find lightweight options for people who dislike a heavy finish, richer choices for dry-feeling skin, and several fragrance-free alternatives. Skin-type labels are a starting point rather than a promise of compatibility. Use the table to narrow the field, then read each product’s limitations before deciding what belongs in your routine.
Compare the 15 face moisturizers options
“Best for” identifies a shopping use case within this selection, not a universal performance ranking. Prices refer to the linked brand page unless a retailer price source is provided. Scroll the table horizontally on a small screen.
| Product | Best for | Key ingredients / features | Size | Fragrance | Price / unit |
|---|---|---|---|---|---|
| 1. La Roche-Posay Toleriane Double Repair Face Moisturizer | Everyday face-and-neck value | Ceramide-3, niacinamide, glycerin | 100 mL | Fragrance-free | $24.99 $2.50 / 10 mL |
| 2. La Roche-Posay Toleriane Dermallergo Moisturizing Cream | Air-tight dispenser preference | Shea butter, squalane, glycerin, Neurosensine | Not specified | Fragrance-free | $31.97 Unit price not calculated |
| 3. Vanicream Daily Facial Moisturizer | Fragrance-free lotion value | Five ceramides, hyaluronic acid, squalane, glycerin | 3 US fl oz | Fragrance-free | $13.99 $4.66 / US fl oz |
| 4. e.l.f. Holy Hydration! Face Cream Fragrance Free | Low upfront cream price | Hyaluronic acid, niacinamide, peptides, squalane, vitamin B5 | Not specified | Fragrance-free | $13.00 Unit price not calculated |
| 5. The INKEY List Omega Water Cream | Oily or combination skin | 5% niacinamide, 5% glycerin, 3% betaine, omega complex | 50 mL | Fragrance-free | $15.00 $3.00 / 10 mL |
| 6. The INKEY List Bio-Active Ceramide Moisturizer | Dry skin and richer texture | Ceramide NP, glycerin, shea butter | 50 mL | Fragrance-free | $22.00 $4.40 / 10 mL |
| 7. Geek & Gorgeous Happier Barrier | Squalane-rich budget option | 7% squalane, lipid blend, ceramide NG, green tea | 50 mL | Fragrance and essential-oil free | $11.80 $2.36 / 10 mL |
| 8. The Ordinary Natural Moisturizing Factors + HA | Small budget starter tube | Glycerin, sodium hyaluronate, amino acids, urea | 30 mL | No parfum listed; fragrance-free claim not specified | $6.70 $2.23 / 10 mL |
| 9. The Ordinary Natural Moisturizing Factors + PhytoCeramides | Richer budget cream | Glycerin, plant-derived lipids, urea, sodium hyaluronate | 30 mL | No parfum listed; fragrance-free claim not specified | $10.80 $3.60 / 10 mL |
| 10. The Ordinary Natural Moisturizing Factors + Beta Glucan | Oil-free budget gel | Beta-glucan, amino acids, sodium hyaluronate | 30 mL | No parfum listed; fragrance-free claim not specified | $6.50 $2.17 / 10 mL |
| 11. The Ordinary Rice Lipids + Ectoin Microemulsion | Light fluid with lipids | Rice lipids, 2% ectoin, jojoba oil, natural moisturizing factors | 60 mL | No parfum listed; fragrance-free claim not specified | $13.00 $2.17 / 10 mL |
| 12. Kiehl’s Ultra Facial Cream with Squalane | Premium squalane cream | 4.5% squalane, glacial glycoprotein, pro-ceramides | 50 mL | Fragrance-free | $39.00 $7.80 / 10 mL |
| 13. Clinique Moisture Surge 100H Auto-Replenishing Hydrator | Premium oil-free gel | Aloe bioferment, hyaluronic acid | 30 mL | Fragrance-free | $31.00 $10.33 / 10 mL |
| 14. CeraVe PM Facial Moisturizing Lotion | Simple nighttime lotion | Niacinamide, three ceramides, hyaluronic acid | 3 US fl oz | Free of added fragrance | $14.99 $5.00 / US fl oz |
| 15. CeraVe Skin Renewing Night Cream | Richer nighttime option | Peptides, three ceramides, niacinamide, hyaluronic acid | 1.7 oz | Free of added fragrance | $21.99 $12.94 / oz |
Unit prices use the units on the selected pack. Fluid ounces measure volume; ounces may measure weight. We do not treat those units as interchangeable. Missing pack information is marked “Not specified,” and no unit price is inferred.
1. La Roche-Posay Toleriane Double Repair Face Moisturizer
Best for: Everyday face-and-neck value
Product type: Cream
Key ingredients/features: Ceramide-3, niacinamide, glycerin
Size: 100 mL
Fragrance: Fragrance-free
Approx. price: $24.99 USD ($2.50 / 10 mL).
Price checked: September 27, 2026.
Official product source: La Roche-Posay Toleriane Double Repair Face Moisturizer — manufacturer information.
Why It Stands Out
Its 100 mL size offers more product than the many 30–50 mL options here.
What We Like
A straightforward combination of humectant and lipid ingredients.
Considerations
This is the non-SPF Double Repair; do not confuse it with the UV version.
Who It May Suit
Someone wanting one daily moisturizer without a separate premium-price night cream.
How to Use
Apply to cleansed face and neck in gentle circles, morning and/or evening.
2. La Roche-Posay Toleriane Dermallergo Moisturizing Cream
Best for: Air-tight dispenser preference
Product type: Cream
Key ingredients/features: Shea butter, squalane, glycerin, Neurosensine
Size: Not specified
Fragrance: Fragrance-free
Approx. price: $31.97 USD (Unit price not calculated).
Price checked: September 27, 2026.
Official product source: La Roche-Posay Toleriane Dermallergo Moisturizing Cream — manufacturer information.
Why It Stands Out
Air-tight packaging is a concrete distinction from an open jar.
What We Like
The brand identifies its moisturizing ingredients and sensitive-skin positioning.
Considerations
The reviewed page did not clearly associate a size with its price; compare the pack before purchase. Sensitivity is still possible.
Who It May Suit
A reader who prefers a closed dispenser and a cream texture.
How to Use
Apply to cleansed face and neck, morning and/or evening.
3. Vanicream Daily Facial Moisturizer
Best for: Fragrance-free lotion value
Product type: Lotion
Key ingredients/features: Five ceramides, hyaluronic acid, squalane, glycerin
Size: 3 US fl oz
Fragrance: Fragrance-free
Approx. price: $13.99 USD ($4.66 / US fl oz).
Price checked: September 27, 2026.
Official product source: Vanicream Daily Facial Moisturizer — manufacturer information.
Selected retailer / price source: View the specified size and current availability.
Why It Stands Out
The selected tube provides a relatively generous amount for a facial lotion.
What We Like
A named ceramide blend and no added fragrance.
Considerations
A sensitive-skin label cannot predict an individual reaction. This is different from Vanicream Moisturizing Cream.
Who It May Suit
Someone seeking a daily lotion rather than a thick face-and-body cream.
How to Use
Apply as needed, day or night.
4. e.l.f. Holy Hydration! Face Cream Fragrance Free
Best for: Low upfront cream price
Product type: Cream
Key ingredients/features: Hyaluronic acid, niacinamide, peptides, squalane, vitamin B5
Size: Not specified
Fragrance: Fragrance-free
Approx. price: $13.00 USD (Unit price not calculated).
Price checked: September 27, 2026.
Official product source: e.l.f. Holy Hydration! Face Cream Fragrance Free — manufacturer information.
Why It Stands Out
The fragrance-free version costs less upfront than several prestige creams here.
What We Like
Several moisturizing ingredients in one formula.
Considerations
The current US page did not clearly display pack size. Choose the explicitly fragrance-free version, not a similarly named alternative.
Who It May Suit
A shopper comparing entry-price creams before investing in a larger or more expensive pack.
How to Use
The manufacturer positions it for daytime and nighttime use; follow the pack for application details.
5. The INKEY List Omega Water Cream
Best for: Oily or combination skin
Product type: Gel-like moisturizer
Key ingredients/features: 5% niacinamide, 5% glycerin, 3% betaine, omega complex
Size: 50 mL
Fragrance: Fragrance-free
Approx. price: $15.00 USD ($3.00 / 10 mL).
Price checked: September 27, 2026.
Official product source: The INKEY List Omega Water Cream — manufacturer information.
Why It Stands Out
The disclosed niacinamide concentration makes formula comparison more transparent.
What We Like
An oil-free option with a modest price per mL.
Considerations
Extra niacinamide serum may duplicate an ingredient already present. Oil-free does not guarantee a breakout-free experience.
Who It May Suit
Someone who prefers a light moisturizer and wants to limit redundant routine steps.
How to Use
Use morning and evening after serums; follow with SPF in the morning.
6. The INKEY List Bio-Active Ceramide Moisturizer
Best for: Dry skin and richer texture
Product type: Rich cream
Key ingredients/features: Ceramide NP, glycerin, shea butter
Size: 50 mL
Fragrance: Fragrance-free
Approx. price: $22.00 USD ($4.40 / 10 mL).
Price checked: September 27, 2026.
Official product source: The INKEY List Bio-Active Ceramide Moisturizer — manufacturer information.
Why It Stands Out
It gives a richer alternative to the same brand’s Omega Water Cream.
What We Like
Shea butter and glycerin complement the ceramide ingredient.
Considerations
Its higher price does not establish that it hydrates every reader better than a basic cream.
Who It May Suit
A reader who prefers a creamy finish over a water-light gel.
How to Use
Apply morning and evening after serums, before morning SPF.
7. Geek & Gorgeous Happier Barrier
Best for: Squalane-rich budget option
Product type: Cream
Key ingredients/features: 7% squalane, lipid blend, ceramide NG, green tea
Size: 50 mL
Fragrance: Fragrance and essential-oil free
Approx. price: $11.80 USD ($2.36 / 10 mL).
Price checked: September 27, 2026.
Official product source: Geek & Gorgeous Happier Barrier — manufacturer information.
Why It Stands Out
A disclosed squalane percentage and a low per-mL price distinguish it.
What We Like
The brand clearly describes a richer cream for dry, normal or combination skin.
Considerations
Contains botanical-derived ingredients; fragrance-free does not mean botanical-free. Shipping may change the value of a small order.
Who It May Suit
Someone who wants an emollient cream without moving into prestige pricing.
How to Use
Apply after serums in the morning and/or evening.
8. The Ordinary Natural Moisturizing Factors + HA
Best for: Small budget starter tube
Product type: Cream
Key ingredients/features: Glycerin, sodium hyaluronate, amino acids, urea
Size: 30 mL
Fragrance: No parfum listed; fragrance-free claim not specified
Approx. price: $6.70 USD ($2.23 / 10 mL).
Price checked: September 27, 2026.
Official product source: The Ordinary Natural Moisturizing Factors + HA — manufacturer information.
Why It Stands Out
The small tube lowers the initial commitment when trying a new moisturizer.
What We Like
A general-purpose cream instead of a specialized active treatment.
Considerations
This comparison uses the 30 mL option, not the larger tube. The lowest checkout price is not necessarily the lowest unit price.
Who It May Suit
Someone starting a basic routine who values a small first purchase.
How to Use
Apply as needed to unbroken skin; patch testing is advised.
9. The Ordinary Natural Moisturizing Factors + PhytoCeramides
Best for: Richer budget cream
Product type: Rich cream
Key ingredients/features: Glycerin, plant-derived lipids, urea, sodium hyaluronate
Size: 30 mL
Fragrance: No parfum listed; fragrance-free claim not specified
Approx. price: $10.80 USD ($3.60 / 10 mL).
Price checked: September 27, 2026.
Official product source: The Ordinary Natural Moisturizing Factors + PhytoCeramides — manufacturer information.
Why It Stands Out
The brand explicitly distinguishes this rich cream from its original NMF formula.
What We Like
A useful option when a light gel is not the texture you want.
Considerations
Costs more per mL than the original small NMF tube. Richness is a preference, not a quality score.
Who It May Suit
Dry-skin shoppers prioritizing a cream with more emollient character.
How to Use
Apply a small amount morning and evening to unbroken skin.
10. The Ordinary Natural Moisturizing Factors + Beta Glucan
Best for: Oil-free budget gel
Product type: Gel
Key ingredients/features: Beta-glucan, amino acids, sodium hyaluronate
Size: 30 mL
Fragrance: No parfum listed; fragrance-free claim not specified
Approx. price: $6.50 USD ($2.17 / 10 mL).
Price checked: September 27, 2026.
Official product source: The Ordinary Natural Moisturizing Factors + Beta Glucan — manufacturer information.
Why It Stands Out
The gel format offers a distinct alternative within an affordable range.
What We Like
The brand identifies oily skin as its main fit.
Considerations
A light gel may not match a preference for a protective-feeling rich cream. It is not a treatment for oily-skin disorders.
Who It May Suit
A shopper who dislikes creamy textures and wants a small trial-sized purchase.
How to Use
Apply a small amount to the face morning and evening, on unbroken skin.
11. The Ordinary Rice Lipids + Ectoin Microemulsion
Best for: Light fluid with lipids
Product type: Fluid moisturizer
Key ingredients/features: Rice lipids, 2% ectoin, jojoba oil, natural moisturizing factors
Size: 60 mL
Fragrance: No parfum listed; fragrance-free claim not specified
Approx. price: $13.00 USD ($2.17 / 10 mL).
Price checked: September 27, 2026.
Official product source: The Ordinary Rice Lipids + Ectoin Microemulsion — manufacturer information.
Why It Stands Out
It separates texture from oil content: a fluid moisturizer can still contain lipids.
What We Like
A 60 mL format at a relatively low price per mL.
Considerations
It is not oil-free. The brand notes that natural raw materials can produce variation in runniness.
Who It May Suit
Someone wanting a fluid finish while retaining oil-based moisturizing ingredients.
How to Use
Shake well; apply a few drops to the face morning and evening.
12. Kiehl’s Ultra Facial Cream with Squalane
Best for: Premium squalane cream
Product type: Cream
Key ingredients/features: 4.5% squalane, glacial glycoprotein, pro-ceramides
Size: 50 mL
Fragrance: Fragrance-free
Approx. price: $39.00 USD ($7.80 / 10 mL).
Price checked: September 27, 2026.
Official product source: Kiehl’s Ultra Facial Cream with Squalane — manufacturer information.
Why It Stands Out
The current formula discloses its squalane concentration.
What We Like
A standard cream format with several available pack sizes.
Considerations
The 50 mL jar costs substantially more per mL than several alternatives here. A higher price does not establish superior results.
Who It May Suit
A shopper who already prefers this cream format and is weighing repurchase against cheaper options.
How to Use
After cleansing and toning, apply a dime-sized amount to skin.
13. Clinique Moisture Surge 100H Auto-Replenishing Hydrator
Best for: Premium oil-free gel
Product type: Gel moisturizer
Key ingredients/features: Aloe bioferment, hyaluronic acid
Size: 30 mL
Fragrance: Fragrance-free
Approx. price: $31.00 USD ($10.33 / 10 mL).
Price checked: September 27, 2026.
Official product source: Clinique Moisture Surge 100H Auto-Replenishing Hydrator — manufacturer information.
Why It Stands Out
An oil-free gel offers a texture-led alternative to rich prestige creams.
What We Like
Fragrance-free positioning with clearly identified hydration ingredients.
Considerations
“100H” is a product name and manufacturer claim, not DayZora testing or permission to skip routine care. Verify current size pricing.
Who It May Suit
Someone who prioritizes gel texture and is comfortable with a higher unit price.
How to Use
Use morning and night on clean skin. For the brand’s optional five-minute mask use, apply generously and tissue off afterward.
14. CeraVe PM Facial Moisturizing Lotion
Best for: Simple nighttime lotion
Product type: Lotion
Key ingredients/features: Niacinamide, three ceramides, hyaluronic acid
Size: 3 US fl oz
Fragrance: Free of added fragrance
Approx. price: $14.99 USD ($5.00 / US fl oz).
Price checked: September 27, 2026.
Official product source: CeraVe PM Facial Moisturizing Lotion — manufacturer information.
Selected retailer / price source: View the specified size and current availability.
Why It Stands Out
The 3 fl oz retailer listing provides a practical nighttime value comparison.
What We Like
A lightweight lotion rather than another treatment step.
Considerations
Contains niacinamide; check for duplication with existing serums. PM has no sunscreen protection.
Who It May Suit
A reader seeking an uncomplicated night moisturizer.
How to Use
Apply liberally to face and neck at night, or as directed by a physician.
15. CeraVe Skin Renewing Night Cream
Best for: Richer nighttime option
Product type: Night cream
Key ingredients/features: Peptides, three ceramides, niacinamide, hyaluronic acid
Size: 1.7 oz
Fragrance: Free of added fragrance
Approx. price: $21.99 USD ($12.94 / oz).
Price checked: September 27, 2026.
Official product source: CeraVe Skin Renewing Night Cream — manufacturer information.
Why It Stands Out
It offers a cream alternative to CeraVe’s lighter PM lotion.
What We Like
Moisturizing ingredients and peptides in one night product.
Considerations
The brand’s listed price exceeds the PM retailer price. Peptides do not make this a substitute for a medical treatment.
Who It May Suit
Someone who wants a more substantial evening cream and fewer separate products.
How to Use
Dot onto the face, smooth until absorbed, and use nightly before bed.
How to Choose a Face Moisturizer
Start with the finish you will use
“For oily skin” and “for dry skin” are useful manufacturer positioning, but texture preference is often the more practical first filter. If rich creams feel uncomfortable to you, compare the gels and lighter fluids before the night creams. If you keep wishing a gel felt more substantial, the richer cream group is a more sensible next comparison than adding several extra serum layers.
A light texture does not necessarily mean oil-free. Rice Lipids + Ectoin Microemulsion is a useful example: its fluid format includes lipids. Conversely, a product can feel substantial without having a high purchase price. The table separates format, ingredients, and price so those features do not blur together.
Understand hydration, softness, and occlusiveness
Humectants such as glycerin and hyaluronic-acid ingredients help attract water; emollient ingredients help soften skin; more occlusive ingredients help limit water loss. Finished moisturizers commonly combine these functions. An ingredient list can identify the approach, but it cannot tell us exactly how a cream will feel on your face or rank its performance against every competitor.
The AAD’s dry-skin guidance favors creams or ointments over lotions when more moisturization is needed and advises applying moisturizer after washing while skin is still damp. That does not mean every shopper needs the richest cream. Choose with your skin’s condition, climate, and personal comfort in mind.
Separate climate and routine from marketing tiers
Your preferred morning texture under sunscreen may differ from what you want on a dry evening. Compare the product with the rest of your routine before paying for separate “day,” “night,” and “barrier” categories. If one non-SPF moisturizer suits both times, a second jar may not solve a real problem. None of these non-SPF moisturizers replaces a labeled sunscreen.
A practical trial is to keep other routine products steady and judge whether you enjoy the texture and application. Do not use stinging as a quality signal or assume a longer ingredient list must be more effective. If dryness persists or products repeatedly irritate your skin, consult a dermatologist.
Use fragrance information precisely
Several entries have an explicit fragrance-free manufacturer claim. Where only an ingredient list was available, we say that no parfum was listed rather than upgrading that observation into a guaranteed fragrance-free claim. Botanical extracts may still be present. If you know you react to a specific ingredient, use the complete current pack list rather than a short “free from” badge.
The AAD suggests a small-area test before adding a new skin-care product. “Hypoallergenic” and sensitive-skin positioning do not rule out individual reactions. Do not continue using a product simply because its marketing says it should suit your skin type.
Check cost per unit and total cost
Compare like units. Our mL products are shown per 10 mL; confirmed US fluid-ounce products are shown per fluid ounce; an ounce with unclear mass-versus-volume labeling is left in the stated unit. We do not silently equate an ounce by weight with a fluid ounce. Missing pack sizes have no invented unit price.
A small NMF + HA tube is a low-cost way to try a cream. Double Repair’s larger verified size may appeal to a regular face-and-neck user. Kiehl’s and Clinique offer premium-priced alternatives, but their cost does not prove better results. Delivery fees, a partly used jar, and your willingness to repurchase all affect real value.
Read the exact variant
NMF + HA, NMF + PhytoCeramides, and NMF + Beta Glucan are separate products. Toleriane Double Repair is not the SPF version. CeraVe PM and Skin Renewing Night Cream are different formats. Confirm the name and pack size before comparing a sale with the price in this guide.
How DayZora Selected These Products
DayZora compared US manufacturer pages, ingredient descriptions and directions, supplementing them with the linked major-retailer listings for specific sizes and prices. For sunscreen, we also checked available US protection labels and water-resistance intervals. Selection balances product role, ingredient transparency, fragrance, packaging information where disclosed, and purchase cost. The table adds unit-price calculations so different pack sizes can be compared more fairly.
These 15 choices are a considered selection, not an exhaustive test of the market. We did not measure hydration, brightening, UV protection, wear, hair strength or consumer satisfaction, and we assigned no performance scores. A “best for” label describes why a product belongs in this comparison. It does not guarantee suitability for every reader. Unclear details remain explicitly unspecified. Review the current ingredient list, exact variant, seller and availability before ordering; reformulations and prices can change.
Frequently Asked Questions
What is the cheapest moisturizer here?
The selected 30 mL NMF + Beta Glucan gel has the lowest listed purchase price at $6.50. That does not make it the cheapest per unit or the best texture for every reader.
Does oily skin require an oil-free product?
This guide does not prescribe that rule. Oil-free gels can be useful to compare if you prefer their finish. A fluid product may also contain lipids, so check the formula instead of judging from texture words alone.
Do I need a separate night cream?
Not automatically. A separate night cream is a texture and routine choice. Several non-SPF moisturizers here are labeled for morning and evening use; check the individual directions.
Does fragrance-free mean allergy-proof?
No. Fragrance-free is a formulation claim, not a guarantee against reactions to other ingredients. Known ingredient sensitivities require checking the full pack list.
Can these moisturizers replace sunscreen?
The 15 products selected here are non-SPF moisturizers. They do not replace a labeled sunscreen. Similar brand names may also exist in SPF versions, so confirm the exact product.
Why are some unit prices missing?
We do not calculate unit cost when the reviewed price could not be confidently associated with a pack size. “Not specified” is more useful than an invented comparison.
Explore the DayZora beauty guides
- 15 Best Skincare Products for 2027: Cleansers, Serums, Moisturizers & SPF
- 15 Best Vitamin C Serums for Brighter-Looking Skin in 2027
- 15 Best Sunscreens for Face & Body in 2027: Mineral & Chemical Options
- 15 Best Hair Care Products for 2027: Shampoo, Conditioner, Masks & Treatments
Planning a seasonal purchase? Check our Black Friday planning guide and Cyber Monday sale-status guide. These product prices are reference checks, not promised holiday discounts.






